Profesor Bohuslav Přikryl, bývalý rektor Univerzity obrany a brigádní generál v záloze, působí jako viceprezident pro vědu a výzkum v divizi CSG Aerospace, která je součástí holdingu CSG. Ve své pozici sleduje vývoj technologií a snaží se identifikovat, jaké by se měly použít v nových produktech, které ovlivní nejen vojenství, ale celou společnost.
Vojáci přebírají civilní technologie, dříve to bylo naopak, říká profesor Přikryl
Dlouho jste působil ve vojenském akademickém prostředí, byl jste rektorem Univerzity obrany. Říká se, že klíčové inovace přináší do společnosti právě vojenský sektor. Příkladem jsou informační technologie, internet, tryskové a raketové pohony. Platí to i v 21. století?
Historicky byl vojenský sektor zdrojem mnoha inovací. V 21. století se ale jeho význam, jako generátoru inovací, snižuje. Díky extrémně rychlému pokroku v komerční a akademické sféře se to obrací: Vojáci se snaží aplikovat komerční technologie do vojenství. Komerční sektor je v inovacích rychlejší a technologie, které v něm vzniknou, jsou dostupnější. Komerční sektor také dokáže investovat do inovací obrovské prostředky. Příkladem toho, jak vojenství využívá komerční inovativní technologie, je Elon Musk a jeho firma SpaceX, přesněji její konstelace komunikačních satelitů Starlink, která nalezla využití v ukrajinském konfliktu.