Jednou z firem, která vznikla v 90. letech po rozpadu pardubické Tesly a jejíž produkce se zaměřuje na monitorování vzdušného prostoru, je RETIA – strategická firma třeba pro Armádu ČR. Její produkty a aktivity však našly uplatnění i v řízení civilního letového provozu a v řadě dalších odvětví.
V pardubické RETII vyvíjejí unikátní radarové technologie
Pardubická RETIA dlouhodobě vyvíjí technologie, které využívají hlavně vojáci, ale zdaleka nejen oni. Portfolio firmy je široké a zahrnuje mj. rozsáhlé modernizace radarů P-18 z dob studené války v zemích sféry bývalého Sovětského svazu, servis armádních raketových kompletů 2K12 Kub, ale třeba i vývoj pokročilých radarových zařízení nebo záznamového systému pro letiště, callcentra nebo dispečerská centra. Mezi tuzemské odběratele firmy patří například 25. protiletadlový raketový pluk „Tobrucký“ Armády České republiky (AČR).
„RETIA během let vyrostla z poměrně malé spíše technologické společnosti do firmy, která vedle vlastního technologického vývoje začala také poměrně intenzivně vyrábět. Stále však máme kolem 60 % vysokoškoláků a zhruba stejné procento zaměstnanců přímo ve vývoji,” říká generální ředitel firmy RETIA Aleš Kvídera.
Monitoring milionů hovorů v řádu minut
Firma začínala v roce 1993 a po bezmála třiceti letech existence dnes RETIA zaměstnává 240 lidí, dosahuje zhruba půlmiliardového obratu a své technologie a služby dodává zákazníkům ve více než 40 zemích světa, přičemž zhruba 70 % tržeb pochází z exportu. Před čtyřmi lety se stala součástí holdingu Czechoslovak Group.
V roce 1995 vznikl první produkt - záznamový a analytický systém ReDat, který dodnes tvoří asi čtvrtinu ročního obratu a je tedy jedním z dlouhodobých obchodních pilířů firmy. ReDat kromě kontaktních a dispečerských center například v bankách nebo na linkách hasičů, policie a záchranky najdeme v segmentu ATM/ATC v řízení letového provozu (ŘLP).
„Zaznamenává naprosto vše, tedy nejen samotnou hlasovou a datovou komunikaci například pilota s řídícím letového provozu a operátory na věži, ale i například jednotlivé úkony konkrétního operátora na klávesnici na jeho stole či pohyby kurzoru na zobrazovacím monitoru pomocí počítačové myši. Pokud se cokoli stane, lze zpětně složit celou situaci na pracovišti ŘLP a přesně pomocí analytických nástrojů ReDatu vyhodnotit, to je nezbytné pro řádné vyšetření mimořádných události,“ vysvětluje ředitel divize ReDat Marcel Šparlinek.