Letadla bez lidské osádky (UAV, Unmanned Aerial Vehicles), často označovaná i jako drony, představují intenzivně se rozvíjející sektor techniky, jenž se původně zrodil ve vojenské sféře, avšak našel si uplatnění také v té civilní. Potenciál dronů je nepochybně obrovský, jenže ruku v ruce s jejich užitečností kráčí také nebezpečnost, a sice užívání dronů k ilegálním činnostem včetně terorismu. Jistě není bez zajímavosti, že český průmysl již vyvinul jeden vyspělý senzor, který by se mohl uplatnit právě jako součást systému C-UAS.
Řešení proti dronům: Radar ReGUARD jako součást systému C-UAS
Bezpilotní letadla je nezbytné pokládat i za hrozbu, proti které však ještě nedávno neexistovala vhodná protiopatření. To se v posledních letech dramaticky mění, takže kromě samotných dronů si na trhu velice dobře vedou též speciální prostředky k ochraně proti nim, jež se odborně označují jako C-UAS (Counter-Unmanned Aircraft Systems), byť v praxi je daleko častější termín „anti-dron“. Takové zařízení pochopitelně potřebuje i Armáda České republiky.
Hrozba bezpilotních letadel
Obor bezpilotních prostředků je mimořádně široký. Na jednom konci škály se nalézají letouny o velikosti běžných pilotovaných strojů, zatímco ten druhý tvoří miniaturní drony, které často lze vypouštět doslova z ruky. Právě na ony malé či miniaturní stroje se dnes zaměřuje nejvíce pozornosti, jelikož díky pokroku v některých technologických oborech se staly velmi levnými a snadno dostupnými takřka pro kohokoli.
Na komerčním trhu se tak vyskytují doslova stovky typů malých létajících prostředků s dálkovým ovládáním, které jsou nejčastěji řešeny jako tzv. kvadrokoptéry, tedy malé vrtulníky se čtyřmi nosnými rotory. Jejich užitečnou zátěž většinou tvoří HD videokamera, neboť nejčastěji slouží k pořizování obrazových záznamů ze vzduchu, ovšem jejich potenciál je samozřejmě mnohem větší, protože malé drony se dají používat také např. k monitorování nejrůznějších činností od zemědělství po dopravu, k doručování zásilek, k pátracím operacím nebo k ochraně přírody.
Stejně jako takřka pro všechno ale platí, že také drony se dají zneužít, o čemž svědčí skutečnost, že je již řadu let používají kriminální skupiny (např. pro pašování narkotik) nebo teroristické organizace. Je známo, že Islámský stát nasadil komerční drony nejen jako průzkumné, ale dokonce také coby útočné prostředky, resp. nosiče výbušnin. Stalo se tak především v bitvě o irácký Mosul (2016–2017), ale existují také obavy, že může dojít i k teroristickému útoku za pomoci dronů, např. proti elektrické infrastruktuře či proti prostranstvím s velkým počtem civilních osob.