Upravit stránku

CS SOFT – systémy pro řízení letového provozu z Česka

Práce řídícího letového provozu patří právem mezi jedno z nejnáročnějších povolání vůbec. V tom, aby každé letadlo bezpečně doletělo do cíle, jim nejen v Česku pomáhají i systémy společnosti CS SOFT.

Každý, kdo se rád pohybuje vzdušným prostorem, ví, že existují radary, jež mají za úkol detekovat objekty pohybující se vzduchem. Samotný radiolokátor, který bychom našli například v nabídce firem ELDIS Pardubice či RETIA, o nichž jsme psali v předchozích dílech této série, však k řízení letového provozu rozhodně nestačí.

Ruku v ruce s radary tak existují systémy, jejichž úkolem je příchozí data zpracovávat, vyhodnocovat a v neposlední řadě prezentovat řídícím letového provozu na příslušných stanovištích, od oblasti přes approach až po letištní věž.

Systém, který tuto úlohu plní v tuzemsku, a tudíž ve službách zejména Řízení letového provozu ČR (ŘLP), vyvíjí česká společnost CS SOFT, člen divize Aerospace holdingu Czechoslovak Group. S jejím ředitelem, panem Ondřejem Camrdou, a jeho spolupracovníky jsme si povídali v sídle společnosti na letišti v Praze.